Imieniny: Czesawa, Agnieszki, Mariana

Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi

Historia:

Orkiestra Dęta powstała w 1913 roku z inicjatywy kilku mieszkańców pod przewodnictwem Stanisława Nycza - pierwszego kapelmistrza. Twórcą podwalin pod dzisiejszy kształt orkiestry był Stefan Nycz, który z 84 lat swojego życia, przeszło 60 poświęcił orkiestrze, jako jej członek, kapelmistrz i szkoleniowiec. Stefan Nycz był synem wspomnianego już pierwszego kapelmistrza, Stanisława.
Zdolność gry na prawie wszystkich instrumentach dętych, pozwoliła mu na szkolenie muzyczne młodzieży. Niezwykły to był człowiek, bowiem na przestrzeni ponad pół wieku kilkukrotnie organizował grupę młodych mieszkańców, których uczył gry.
14 grudnia 1980 roku to ważna data w historii orkiestry, wtedy to zarząd OSP w Starej Wsi podjął decyzję o objęciu patronatu nad orkiestrą.
Orkiestra w swojej historii występowała i koncertowała pod batutą siedmiu kapelmistrzów:
- Stanisław Nycz
- Stefan Nycz
- Zygmunt Pyrek
- Bogusław Świńczyk
- Krystian Hajnas
- Szymon Piątek
- Przemysław Drabczyk
Od maja 2018 roku pałeczkę Kapelmistrza Orkiestry przejmuje młody, bardzo ambitny, dotychczasowy jej muzyk – Przemysław Drabczyk, który prowadzi ją do chwili obecnej. W dotychczasowej działalności Orkiestra wielokrotnie zajmowała czołowe lokaty w przeglądach i na Ogólnopolskich Festiwalach Orkiestr Dętych. Zdobyła między innymi:
- I miejsce w V Przeglądzie Orkiestr Dętych woj. Bielskiego w 1984 roku
- II miejsce na festiwalu młodzieżowych orkiestr dętych w Żywcu w 1985 roku
- I miejsce w XXI Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Brennej w 1988 roku
- I miejsce w XXII Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych w Brennej w 1989 roku
- II miejsce w I Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Łącku w 1997 roku
- ZŁOTY DYPLOM IV Festiwalu Orkiestr Dętych ,,Złota Trąbka’’ w 2001 roku
-GRAND PRIX IV Festiwalu Orkiestr Dętych ,,Złota Trąbka’’ w 2001 roku
-III miejsce w pokazie parady marszowej na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP w Warszawie
w 2003 roku
- Wyróżnienie Prezesa mazowieckiego zarządu ZOSP RP na Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr
OSP w Warszawie w 2003 roku
- Certyfikat zdobycia Srebrnego Pasma w Koncercie konkursowym na Ogólnopolskim Festiwalu -
Orkiestr Dętych w Krynicy Zdrój w 2009 roku
- Puchar Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP
W pamięci pozostaną także niezwykłe występy w szczególnych okolicznościach, jak na przykład z okazji 80-lecia urodzin ukochanego Jana Pawła II na wadowickim rynku, czy bicie rekordu Guinnessa jednoczesnej gry przez 1500 osób na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie jak
również uczestnictwo w koncertach zagranicznych w Czechach, Francji, Włoszech, na Słowacji i Białorusi. Twórcami tych sukcesów są przede wszystkim sami członkowie zespołu, którzy w toku nieustannych prób i ćwiczeń wciąż doskonalą swoje umiejętności. Orkiestra stale zapewnia
oprawę muzyczną uroczystościom kościelnym, środowiskowym i państwowym na terenie województwa, a także kraju. W swoim repertuarze orkiestra posiada utwory z muzyki regionalnej i poważnej, utwory patriotyczne, religijne, rozrywkowe, standardy muzyki jazzowej, oraz muzykę marszową. Orkiestra Dęta w Starej Wsi, która obecnie liczy 49 muzyków, w 2013 roku obchodziła 100 lecie powstania i działalności artystycznej. Orkiestra jest otwarta na współpracę z innymi zespołami i grupami artystycznymi.

Kontakt z orkiestrą:

e-mail: orkiestra.stw@gmail.com